Kuidas valida unistuste peokoht?

Taagepera loss oma hiilguses

Peokoha, nagu kõige muu, valikuga pulmades, peab olema väga valiv. Kindlasti ei tohi valida peokohta, kus pole varem pulmi peetud. Siis võite olla kindlad, et midagi läheb valesti. Valides aga ennast juba pulmapeokohana tõestanud koha, saate viia riskid miinimumini.

MILLEST ALGAB PEOKOHA VALIMINE?

Esimene valik tuleb teha stiililine. Ehk siis - millises stiilis pulmapidu soovite. On mitmeid võimalusi, kuid enamasti valitakse kahe variandi vahel - kas mõisapulm või talupulm. Mõlemas stiilis peokohti on meil Eestimaal rohkesti.

MÕISAPULMAD

Tavaliselt tahetakse ikka pidada pulmi mõisas ja see on ka mõistetav. Kui juba suurt pidu pidada, siis olgu ka pekoht suursugune ja toretsev. Enamasti kaasnevad mõisatega aga ka väikesed ebamugavused.

Tihti on mõisate saalid väikesed ja peo käigus tuleb külalisi jooksutada ühest saalist teise. See on pulmaisale vaevaline ja samas ka aeganõudev. Ansambli seisukohast ei pruugi aga olla nii halb variant, sest pulmad on ikka pidu, kuhu tulevad inimesed kokku lausa erinevatest maailma otstest. Teises ruumis mängiv ansambel annab külalistele võimaluse valida, kas omavahel suhelda või minna tantsu keerutama.

TALUPULMAD

Eestlased on põlised talupidajad ja tihti valitakse ka oma pulmakohaks just turismitalud. Turismitalus on tavaliselt üks suur saal, kus siis kogu pidu toimuma saab.

Talupulmades tehakse palju tegevusi väjas värske õhu käes. See on väga tore ja kindlasti külalistele ka palju vaheldust pakkuv võimalus, mida tegelikult vähesed pulmaisad oskavad ära kasutada. Näiteks, võiks ju ilusa ilma korral "Pruudipärja" maha mängida värskes õhus.

TELGIPULMAD

Viimastel aastatel on üha enam sagenenud pulmad telgis. Suure telgi saab püstitada igale poole. Kas või oma koduaeda! Isegi paljud suured peokohad pakuvad suurema seltskonna jaoks pidu telgis - näiteks Ojako, Vihula mõis või Järveveere Puhkekekskus. Aga on asju, millele peaks telgipulmas kindlasti tähelepanu pöörama.

Kas telgil on ka põrand? Iseenesest võite jummõelda, et teeme maalähedase pulma ja tantsime murul, aga ükskõik kui kuiv on ilm, lõpuks on ikka tantsimine porkimülkas. Lausa kahju on aga nendest daamidest, kes on kõrgete kontsadega sellisele peole tulnud. Mõistlik oleks paigaldada kogu telgi ulatuses kõva põrand. Põrand peab olema ka väga hästi looditud ja piisavalt tugev. Kui ikka 100 inimest hüppama hakkavad, siis ei tohkis see läbi vajuda.
Kuidas on lood hügieeniga? Kas on olemas tualetid, kuhu teie külalised saaksid vajadusel piisavalt kiiresti jõuda? Kas on olemas kätepesu kohad?

KUI PALJU INIMESI PEOKOHT MAHUTAB?

Pulmas on iga külaline arvel, sest toitlustajatele makstakse ju kohtade arvu pealt. Enam-vähem võiks külaliste arv olla teada juba peokohta valides. On palju kohti, mis mahutavad kuni 50 inimest aga sealt edasi jääb valik juba väiksemaks. Kui plaanite oma pulma kutsuda juba 80-100 külalist, on valik juba lausa kesine.

Peokohad võivad küll väita, et nende saal mahutab 75 ja rohkem külalist aga arvestama peab, et see arv on öeldud maksimaalse täituvuse korral ja sellisel juhul on kõikidel külalistel pehmelt öeldes kitsas.

Olen käinud pulmas, kus 125 külalist oli mahutatud saali, kus ruumi oleks olnud vaid 70 inimesele ja ilus see ei olnud. Sooja sööki söödi õlg õla vastas ja kui toit oli söödud ei tahtnud keegi enam umbses ja kitsas saalis olla, vaid pudenesid mööda peokoha nurgataguseid laiali. Pulmaisa nägi kurja vaeva, et üldse mingeid tegevusi normaalselt läbi viia.

KAS BÄNDILE JA TANSIJATELE ON PIISAVALT RUUMI?

Nii mõneski peokohas oleme olnud olukorras, kus küll ansambel mahub ära, aga ega tantsuruumi enam ei jää. Korralik live ansambel võtab MINIMAALSELT (!) 3x4 meetrit põrandaruumi. Idealis isegi rohkem! Juba trummid võtavad enda alla sellest umbes poole. Kui soovite, et bändimeestel ka endal lõbus oleks, siis hoolitsege selle eest, et neil laval ruumi oleks. Siis on loota ka hoogsamaid tantsusaame bändimeeste poolt. Muidu tegelevad nad vaid üksteisele mitte haiget tegemisega.

Lisaks peab bändi ees olema ka tantsuplats, kuhu enamus Teie külalisteks ära mahub. Mis kasu on bändist, kui tantsima ei mahu? Ja mis mõnu on tantsimisest, kui ruumi ei ole?

KAS BÄNDILE ON KA PUHKERUUM?

Ansambel jõuab Teie peole ühena esimestest. Peavad ju külaliste saabumiseks pillid hääles ja proovid tehtud olema! Isegi pulmaisa tuleb tavaliselt hiljem!
Tavaliselt lahkub ansambel aga vastu hommikut või alles järgmisel päeval.
Kui nüüd ansamblil ei ole kohta, kus korraks kas või natukene rohkem horisontaalaasendis olla, siis võib see väga väsitav olla. Enamus pulma peokohtades on olemas eraldi ruumid bändi ja muude tegelaste puhkusteks. Kui valite suurt bändi ja peokohta, siis võiks sellega juba arvestada.

Kaaluge hoolikalt oma peokohti ja küsige vajadusel nõu!

Pulmapeokohtadest lähemalt

See siin ei ole kindlasti mingi edetabel, vaid pigem ikka meile silma jäänud peokohad. Igal aastal külastame uusi peokohti, mis on samuti head peokohad.

VIDRIKE PUHKEMAJA - Otepää

VIDRIKE PUHKEMAJA - Otepää

Vidrike Puhkeja iseloomustab kaunis vaade, suurepärane köök ja suur saal. Lisaks on vaeva nähtud ka saali akustika paremaks muutmisega. Soovitame soojalt!

Uurige lähemalt...

KUKE TURISMITALU - Harjumaa

KUKE TURISMITALU - Harjumaa

Kuke Turismitalu on suurepärane peokoht vaid mõnekümne kilomeetri kaugusel Tallinnast. Suurde varjualusesse mahub pidutsema kuni 100 inimest ja lisahooned loovad suurepärase õhkkonna iga peo jaoks.

Uurige lähemalt...

VIHTERPALU MÕIS - Harjumaa

VIHTERPALU MÕIS - Harjumaa

Vihterpalu Mõis asub kaunis isoleeritud kohas. Suur saal, mugavad toad ja suurepärane teenindus on Vihterpalu Mõisa visiitkaardid.

Uurige lähemalt...

OJAKO PUHLKETALU - Pärnumaa

OJAKO PUHLKETALU - Pärnumaa

Ojako puhketalu on kaunis peokoht kaunil mererannal. Väiksemad peod saab pidada väiksemas saalis ja suuremad suures telgis. Sõbralik pererahvas ja hommikused saunamõnud käivad alati Ojako juurde.

Uurige lähemalt...

TAAGEPERA LOSS - Valgamaa

TAAGEPERA LOSS - Valgamaa

Taagepera Loss on vaieldamatult üks parimaid kohti pulmade pidamiseks. Parim teenindus ja romantiline õhkkond. Lisaks veel suurepärane toitlustus. Eriti väärib kiitust aga Taagepera Lossi perenaine Kerli.

Uurige lähemalt...

GLEHNI LOSS - Tallinn

GLEHNI LOSS - Tallinn

Glehni Loss on üks väga omapärane peokoht Tallinnas. Hämarad keerdkäigud muudavad selle väga romantiliseks. Saal on suur ja ruumikas. Lisaks on lossi ees ainulaadne Palmihoone, kus saab korraldada unustamatu laulatuse.

Uurige lähemalt...

SEEDRI PUHKETALU - Võrumaa

SEEDRI PUHKETALU - Võrumaa

Seedri on unustamatu peokoht Võru külje all. Alati hoolitsetud ja kaunis ümbrus. Lisaks suur saal, kuhu mahutada 100+ külalist.

Uurige lähemalt...